Home » Diğer » Meditasyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?
meditasyon nedir, meditasyon ne demek, meditasyon ne işe yarar

Meditasyon Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Latince kökenli bir kelime olan meditasyonun kelime anlamı “derin düşünme” demektir. Meditasyon genel olarak tanımlanacak olursa; bilinç ve farkındalıkla iç huzurun sağlanmasına yönelik yapılan uygulamalardır. Meditasyon esasında bilimsel bir zihin dinlendirme tekniğidir. Günümüzde gerek özel gerekse de iş hayatında yaşanan stresi azaltmak amacıyla kullanılan bir araç haline gelmiştir.meditasyon nedir, meditasyon  ne demek, meditasyon ne işe yarar

Doğru bilinen yanlışlardan biri meditasyonun bir inanç sistemi olduğudur. Bu oldukça yanlıştır çünkü meditasyonun yararları birçok bilimsel şekilde kanıtlanmıştır. Kişinin iç huzura erişmesi için tedavi amaçlı yapılmaktadır. Hem zihinsel olarak hem de fiziksel olarak yapılabilmektedir. Ne açıdan yapılırsa yapılsın psikolojik sağlığa iyi geldiği birçok şekilde tespit edilmiştir. Peki meditasyon nasıl yapılır?

Meditasyon yapmak için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Çünkü gelişigüzel yapılacak bir tekniği yoktur. Öncelikle meditasyona başlamadan önce kendinize uygun sessiz ve huzurlu bir ortam bulmalısınız. Bu odaklanmanız için önemlidir. Özellikle de yeni başlayanlardansanız odaklanma sorunu yaşamanız muhtemeldir. Ayrıca telefon, tablet gibi teknolojik cihazları sessize almak ya da kapatmak gerekir. Dikkatinizi dağıtan hiçbir öge bulunmamalıdır. Kulak tıkacının kullanılması pek tavsiye edilmemektedir çünkü dış dünyadaki seslerden tamamen kopulmamalıdır.

Bir diğer önemli detay ise rahat kıyafetler giymiş olmaktır. Giydiğiniz kıyafetler ne terletmeli ne de üşütmelidir. Rahatsız edici, kaşındırıcı ya da garip sesler çıkarmamalıdır. Eğer kıyafet çıkarmanın olanaksız olduğu bir yerde meditasyon yapılacaksa yalnız ayakkabılar çıkarılmalıdır. Meditasyona başlamadan önce meditasyon süresini belirlemiş olmak da önemlidir. Genellikle 2 set halinde 20’şer dakikalık meditasyonlar tavsiye edilmektedir. Yeni başlayanlar için bu süreler fazla gelebilir. Bu nedenle 5 ya da 10 dakikalık süreler ile başlamak daha doğru olabilir.

Meditasyona başlamadan önce vücudu esnetmek de önemlidir. Bir mindere oturarak esneme hareketleri yapabilirsiniz. Meditasyona başlarken ise gözleri tamamen kapalı tutmak gerekir. Tüm bu şartlar yerine getirildikten sonra zihni tamamen boşaltmak, nefesi takip etmek, mantra yani bir sesi, kelimeyi ya da cümleyi belirli aralıklar ile tekrarlamak gerekir. Bu ses genellikle “om” sesidir. Ardından bir objeye odaklanılmalı, belirli bir mekân zihinde canlandırılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir