Home » sağlık » Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?
mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezite diğer bir ismi ile şişmanlık günümüzde hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Obezite tedavisinde cerrahi tedavi daha sık kullanılmaktadır. Bu amaç ile yapılmakta olan ameliyatlardan birisi de mide küçültme ameliyatı yapımı olmaktadır.mide küçültme ameliyatı, mide küçültme ameliyatı yapımı, mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır

 Mide küçültme ameliyatı sınırlayıcı bir ameliyat türüdür. Laparoskopi denilen kapalı ameliyat tekniği ile yapılır. Mide küçültme ameliyatında midenin yaklaşık olarak %80’i çıkarılarak, mide bir tüp haline getirilir. Böylece hastaların almış oldukları yiyecek miktarı azalır. Mide küçültme ameliyatı ile midenin yaklaşık olarak hacmi 150 ml ‘ye getirilir. Çok az miktarda da alınmış olan sıvı ile doluluk hissi sağlanmaktadır.

 Mide Küçültme Ameliyat Sonrası Olabilecek Sorunlar Nelerdir?

 Mide küçültme ameliyatı yapımı sonrasında, çok fazla karşılaşılmasa da bazı sorunlar görülebilmektedir. Bu sorunlar tüm ameliyatlarda görülebilecek genel sorunlardır. Genel sorunlardan bazıları; kanama, akciğer sorunları ve pulmoner embolidir. Mide küçültme ameliyatına özgü sorunların içinde ise en fazla karşılaşılan kaçaklar olmaktadır. Bu sorunların hepsi tanı koymada gecikme olmaz ise etkin bir biçimde tedavi edilebilmektedir. Mide küçültme ameliyatını yapacak olan doktor, olası sorunlar hakkında hastasını mutlaka bilgilendirmelidir.

 Mide Küçültme Ameliyatını Yaptırmak İçin Doktor Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 Mide küçültme ameliyatını yapacak olan Doktor, Genel Cerrahi uzmanı olmaktadır. Hastaların doktor seçerken ilk dikkat etmeleri gereken konu, doktor ile iyi iletişim kurabilmeleri ve aradaki güven duygusunu net bir şekilde hissetmeleridir. Mide küçültme ameliyatının sonrasında hastalar üstesinden gelemedikleri veya cevap veremedikleri sorular ile karşılaştıkları zaman, kendilerini teslim ettiği mide küçültme ameliyatını yapan doktoru kolay bir şekilde arayabilmeli ve aklına takılan bütün soruları çekinmeden sorabilmelidir. Bu sebep ile doktor seçimi oldukça önemli bir konudur.

 Mide küçültme ameliyatından sonra herhangi bir iz kalır mı?

Mide küçültme ameliyatı laparoskopik yani kapalı olarak yapıldığı için ameliyat sonrası ağrı minimaldir. Herhangi bir yara izi kalmaz. Estetik sonuç mükemmel olmaktadır. Ameliyat çizgileri birkaç ay içinde kaybolmaktadır. Büyük kesiler yapılmaz. Hastalar ameliyat sonrasında hemen ayağa kalkmaktadır. Doktorun belirlediği süre hastanede kalır. Daha sonra taburcu olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir