Home » sağlık » Mide ve Bağırsakta Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Giderilebilir?
mide şişkinliği, bağırsak şişkinliği nedenleri, mide şişkinliği nedenleri

Mide ve Bağırsakta Şişkinlik Neden Olur, Nasıl Giderilebilir?

Çeşitli sebeplere bağlı olarak mide ve bağırsakta şişkinlik problemi oluşabilir. Şişkinlik sorunları genellikle kadınlarda görülmekle birlikte ister istemez kişinin normal yaşantısını etkilemeye başlar. Uzun süren şişkinlikler için mutlaka dahiliye uzmanına görünmek gerekmektedir.mide şişkinliği, bağırsak şişkinliği nedenleri, mide şişkinliği nedenleri

Şimdi de şişkinlik probleminin neden oluştuğuna ve şişkinliği azaltmak için neler yapılabileceğine bir bakalım:

–          Yiyecekleri gün içerisinde mümkün olduğunca azar azar ve sık sık yemek, şişkinlik problemini en aza indirmenin en iyi yoludur. Ayrıca bu şekilde bir beslenme düzeni sindirim sisteminin rahatlamasını ve sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

–          Düzenli bir egzersiz yapılarak ta şişkinlik probleminin önüne geçilebilir.

–          Yiyecekleri yerken mümkün olduğunca çiğnemek te şişkinliğin oluşmamasına veya daha az şişkinlik oluşmasına yardımcı olur.

–          Aşırı yağlı ve aşırı şekerli besinleri çok fazla tüketmek te şişkinlik oluşmasına yol açmaktadır. Bu yüzden bu tür yiyecekler mümkün olduğunca az alınmalıdır.

–          Karnabahar, brokoli, lahana, soğan ve pırasa gibi sebzeler gaz oluşmasına neden olurlar. Bu yüzden bu tür besinler mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

–          Stres ve kaygı gibi durumlar da gaz oluşmasına sebep olabilir.

–          Özellikle de yemeklerden sonra kısa yürüyüşler yapmak gaz oluşmasının önüne geçmekte etkilidir.

–          Bol su içmek te şişkinliğin azalmasına yardımcı olur. Özellikle de günlük 2 ila 2,5 lt su içmeye özen gösterilmelidir.

–          Oda sıcaklığından biraz daha sıcak derecede ılık su içmek te şişkinliğin azaltılmasına çok yardımcı olacaktır. Yine ılık suyun içerisine bir miktar limon sıkmak ta şişkinliğin giderilmesine yardımcı olacaktır.

–          Özellikle de gazlı ve şekerli içecekleri bol miktarda tüketmek te şişkinliğe neden olur.

–          Şarap ve bira gibi maya içeren alkollü içeceklerin de çok fazla tüketilmesi şişkinliğe neden olur.

–          Ayran içmek te bazı kişilerde şişkinlik yapabilir.

–          Midesinde rahatsızlık olan kişilerin demli çay içmesi veya yeşil çay içmesi de şişkinlik yapabilir.

–          Tek seferde 1 lt su içmek te şişkinlik yapabilir.

–          İçerisinde probiyotik içeren yoğurtlar da şişkinliğe karşı iyi gelmektedir.

–          Özellikle de bazı bitki çayları şişkinliğin giderilmesine çok yardımcı olmaktadır. Bu bitki çaylarından bazıları papatya çayı, rezene çayı, ıhlamur çayı, anason çayı, kiraz sapı, karanfil çayı ve mısır püskülü gibi çaylar şişkinliğin giderilmesine yardımcı olur. Ancak bu bitkilerin karışık olarak içilmesi uzmanlar tarafından çok tavsiye edilmemektedir. Mümkün mertebe bu çayların ayrı ayrı içilmesi tavsiye edilmektedir.

–          Yemek yerken konuşmak ve esnemek te, mideye dışardan gaz alınmasına neden olacağından şişkinlik yapabilmektedir. Ayrıca hızlı yemek yemek te aynı şekilde mideye fazladan gaz gitmesine neden olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir