Home » Diğer » Mısır Piramitleri
mısır piramitleri nedir, büyük mısır piramidi, mısır piramidi nedir

Mısır Piramitleri

Mısır piramitleri, antik çağlarda gezginleri ve fatihleri ​​büyüledi ve onları ziyaret eden, keşfeden, ölçen ve tanımlayan turistler, matematikçiler ve arkeologlarda merak uyandırmaya devam ediyor.

Erken Mısır krallarının mezarları, mastabas adı verilen sıra şeklindeki höyüklerdi. MÖ 2780 civarında, Kral Djoser’in mimarı Imhotep, basamaklar halinde yükselen bir piramit oluşturmak için her biri altındakinden daha küçük olan altı mastabayı bir yığın halinde yerleştirerek ilk piramidi inşa etti. Bu Basamak Piramidi, Memphis yakınlarındaki Sakkara’da Nil Nehri’nin batı kıyısında yer almaktadır. Daha sonraki piramitler gibi, kralın mezar odası da dahil olmak üzere çeşitli odalar ve geçitler içerir.mısır piramitleri nedir, büyük mısır piramidi, mısır piramidi nedir

Basamak Piramidinden gerçek, düz kenarlı bir piramide geçiş, Dördüncü Hanedan’ın (MÖ 2680-2560) kurucusu Kral Snefru’nun saltanatı sırasında gerçekleşti. Medum’da bir basamaklı piramit inşa edildi, ardından taşla dolduruldu ve kireçtaşı bir kaplama ile kaplandı. Yakınlardaki Bahshur’da, görünüşe göre pürüzsüz kenarları olması planlanan bir piramidin inşaatına başlandı. Bununla birlikte, yaklaşık yarı yolda, eğim açısı 51 dereceden yaklaşık 43 dereceye düşer ve kenarlar daha az dik yükselir ve bu da Bükülmüş Piramit olarak bilinmesine neden olur. Açıdaki değişiklik muhtemelen binaya daha fazla sağlamlık kazandırmak için inşaat sırasında yapılmıştır. Dahshur’da, kenarları 43 dereceden biraz fazla bir açıyla yükselen bir başka büyük piramit inşa edildi ve gerçek, ancak bodur görünümlü bir piramit ortaya çıktı.

Tüm piramitlerin en büyüğü ve en ünlüsü olan Giza’daki Büyük Piramit, Snefru’nun oğlu Khufu tarafından inşa edildi, adının daha sonraki Yunanca şekli olan Cheops olarak da bilinir. Piramidin tabanı 13 dönümlük bir alanı kapladı ve kenarları 51 derece 52 dakikalık bir açıyla yükseldi ve 755 fit uzunluğundaydı. Başlangıçta 481 fit yüksekliğindeydi; bugün 450 metre yüksekliğinde. Bilim adamları, taş bloklarının her birinin ortalama olarak iki tondan fazla olduğunu ve en büyüğünün her birinin on beş ton ağırlığında olduğunu tahmin ediyor. Giza’da Khufu’nun oğlu Kral Khafre (Chephren) ve Khafre’nin halefi Menkaure (Mycerinus) için iki büyük piramit daha inşa edildi. Ayrıca Giza’da, Khafre zamanında oyulmuş, insan başlı devasa bir aslan heykeli olan ünlü Sfenks bulunur.

Piramitler tek başına değil, tapınakları, şapelleri, diğer mezarları ve devasa duvarları içeren bir grup yapının parçasıydı. Cenaze teknelerinin kalıntıları da kazılmıştır; En iyi korunmuş olanı Giza’dadır. Beşinci ve Altıncı Hanedan piramitlerinin duvarlarında, Mısır dini hakkında önemli bir bilgi kaynağı olan Piramit Metinleri olarak bilinen yazıtlar bulunur. Bununla birlikte, antik kayıtların azlığı, piramit kompleksindeki tüm binaların kullanımlarından veya kesin gömme prosedürlerinden emin olmayı zorlaştırmaktadır. Kralın cesedinin tekneyle Nil’den piramit alanına getirildiği ve muhtemelen gömülmek üzere piramidin içine yerleştirilmeden önce Vadi Tapınağı’nda mumyalandığı düşünülmektedir.

Piramit yapımı hakkında spekülasyonlar var. Mısırlılar, nispeten yumuşak taşı kesmek için kullanılmış olabilecek keski, matkap ve testere gibi bakır aletlere sahipti. Gömme odası duvarları ve dış kaplamanın bir kısmı için kullanılan sert granit, daha zor bir sorun teşkil ederdi. İşçiler, matkaplar ve testereler ile kum gibi aşındırıcı bir toz kullanmış olabilir. Piramitleri ana noktalara yönlendirmek için astronomi bilgisi gerekliydi ve muhtemelen çevreyi düzleştirmek için su dolu hendekler kullanıldı. Devasa bir heykelin taşınan bir mezar resmi, büyük taş blokların ilk önce sıvı ile kaygan hale getirilen kızaklar üzerinde nasıl hareket ettirildiğini gösteriyor. Bloklar daha sonra rampalarla piramitteki konumlarına getirildi. Son olarak, kaplama taşlarının dış tabakası yukarıdan aşağıya doğru bitirildi ve çalışma tamamlandığında rampalar söküldü.

Giza piramitleri için taşın çoğu Giza platosunda ocaktan çıkarıldı. Kireçtaşı kaplamanın bir kısmı Nil’in karşısındaki Tura’dan getirildi ve odaların birkaçı Aswan’dan granit ile kaplandı. Taş blokların birçoğunda, işçi çetelerinin “zanaatkar-çete” gibi isimlerini veren taş ocağı işçilerinin izlerine rastlanmaktadır. Yarı zamanlı işçi ekipleri muhtemelen yıl boyunca duvar ustalarını ve diğer vasıflı işçileri destekledi. Yunan tarihçi Heroditus, MÖ beşinci yüzyılda bildirdi. Mısırlı rehberlerinin ona Büyük Piramidi inşa etmek için yirmi yıl boyunca yılda üç ay, 100.000 adamın çalıştığını söylediğini; işçi sayısına ilişkin modern tahminler çok daha küçük olma eğilimindedir.

Piramit binası, Dördüncü Hanedanlardan Altıncı Hanedanlara kadar en yüksek noktasındaydı. Daha küçük piramitler bin yıldan fazla bir süre inşa edilmeye devam etti. Onlarca tanesi keşfedildi, ancak diğerlerinin kalıntıları muhtemelen hala kumun altına gömülü. Piramitlerin kralların mumyalanmış bedenlerine koruma sağlamadığı, mezar soyguncuları için bariz hedefler olduğu ortaya çıkınca, daha sonra krallar kayalıklara oyulmuş gizli mezarlara gömüldü. Görkemli piramitler, onları inşa eden Mısır krallarının cesetlerini korumasa da, piramitler o kralların isimlerini ve hikayelerini günümüze kadar yaşatmaya hizmet etmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir