Home » Diğer » Murphy Kanunları Nedir?
Murphy kanunları; Murphy yasaları, Murphy kanunu ne demek

Murphy Kanunları Nedir?

Hayatımızda her şeyin ters gittiği ve hep böyle gideceğini düşündüğümüz zamanlar mutlaka olmuştur. İşte buna Murphy kanunları denilmektedir. 1949 yılında bir deney sonucunda ortaya çıkan bir kanundur. Bu kanunları ortaya çıkaran Edward Murphy insan bedeninin en fazla ne kadar ivmeye dayanabileceğini ölçmek için bazı denemeler yapıyordu. 16 değişik noktaya akselometre takılacaktı ve bu da sadece iki farklı şekilde oluyordu. Ve orada bulunan bir mühendis 16 akselometreyi de yanlış taktığı zaman Murphy belki de uzun yıllardır düşünmüş olduğu kanunları böylece ortaya çıkardı. Murphy’e göre bir işin başarılı olması için birden fazla olasılık varsa ve kişinin başarılı olması için seçim yapması gerekiyorsa işte o zaman yanlış seçim yapacaktı.

Murphy kanunları; Murphy yasaları, Murphy kanunu ne demek

murphy-kanunlari-nedir

Murphy bunun için birçok kanun ortaya koydu. Örneğin bir defter kaybettiğinizi düşünün ve bunun için kırtasiyeye gidip yeni bir defter aldınız. Sonrasında eve geldiğinizde hiç beklemediğiniz bir yerde kaybetmiş olduğunuz defteri bulacaksınız çünkü Murphy kanunları işte böyle düşünüyor. Bir şeyi kaybettikten sonra onu bulmak için yenisini almanız gerektiğini iddia ediyor. Olmasını istediğiniz bir şey varsa bunu unutmanız gerektiğini de söylüyor çünkü bir şeyi ne kadar fazla isterseniz olma ihtimali de Murphy’e göre o kadar düşük oluyor. Problem çözüyorsanız Murphy’e göre sevinmemeniz gerekir çünkü çözdüğünüz bir problem sadece yeni bir problemin habercisidir.

Murphy kanunlarının genel olarak bu şekilde iç karartıcı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin piyangoda para kazanan bir kişinin ölümüne de kısa süre kaldığını düşünür. Bunun gibi birçok farklı kanunu bulunmaktadır. Fakat maddelere tek tek bakıldığı zaman aslında çok da yanlış olduğunu söyleyemeyiz. Masaya dokunma boyalı dediğimiz zaman insanın içinden acaba doğru söylüyor mu diye dokunası geliyor. Bu tür örnekleri çoğaltmak mümkündür. Bu kanunların tam tersi olarak da Yhprum Kanunu bulunmaktadır fakat bu kanun Murphy kanunları kadar popüler olmamıştır. Yhprum kanunlarını da bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir tarzı iyimser bakan insanlar benimsemektedir. Bu kanunlara göre de bir şeyin olma ihtimali varsa eninde sonunda olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir