Home » teknoloji » Ne Kadar RAM’e İhtiyaç Vardır?
ram ihtiyacı belirleme, bilgisayarda lazım olan ram, bilgisayar ve ram miktarı

Ne Kadar RAM’e İhtiyaç Vardır?

RAM olarak da bilinen rastgele erişimli bellek, verilerin bilgisayarlarda depolandığı yerdir. Bilgisayarınıza yüklediğiniz herhangi bir oyun veya program sabit diskinizde saklanırken, işlemleriniz sırasında depolama RAM’de gerçekleşir. Bu nedenle, bu dosyalar RAM’in üstünde kullanılır. Bilgisayarınızı kapattıktan sonra kapattığınızda, RAM toplanan bilgileri serbest bırakır ve yeni işlemler için kullanılabilir hale getirir. Bilgisayarınızda çalışırken ne kadar çok program açılırsa, o kadar fazla RAM olacaktır, bu da bilgisayarınızın çalışmasını etkileyecektir. Ne kadar fazla RAM’iniz varsa, bilgisayarınız o kadar hızlı olur.ram ihtiyacı belirleme, bilgisayarda lazım olan ram, bilgisayar ve ram miktarı

Bilgisayar teknolojisinin geldiği şu anda birçok programı aynı anda çalıştırabildiklerini görüyoruz. Bu nedenle, kullanıcı çoklu görev modunda sabit diskleri yeniden başlatmak yerine RAM kullanılarak hızlı işlemlere izin verilir.

Aşağıda, ne kadar RAM’e ihtiyacınız olduğuna ilişkin yönergeler bulunmaktadır. Öneriler hem masaüstü bilgisayarınız hem de dizüstü bilgisayarınız için geçerlidir.

4 GB RAM

Bilgisayarı kullanma amacınız sadece belgeler, internet ve araştırma ise 4 GB’lık yeterli alanınız olacaktır. Bunun 2 GB’ı RAM’e sahip olacak ve 2 GB’ı işletim sistemi tarafından kullanılacak.

8 GB RAM

Web’de gezinirken resimlerinizi düzenlemek istiyorsanız, 8 GB RAM’e ihtiyacınız var. 8 GB RAM, oyun performansınızı belirli bir boyuta kadar tutacaktır. Daha güçlü oyunlar oynayamazsınız.

16 GB RAM

16 GB RAM, oyuncular için idealdir. Kaliteli işlere imza atmak isteyenlerin tercihi olan bu sistemde yoğun kaynaklarınızı kullanabilirsiniz.

32 GB RAM

Şu ana kadar bahsettiğimiz RAM bellekler arasında en yüksek kapasiteye sahip bellektir. Profesyonel kullanıma uygun olan bu RAM’ler iş dünyasında en çok tercih edilenlerdir. İstenilen herhangi bir programı kolayca başlatmak için kullanılabilen bu depolama cihazları, yüksek kaliteli yazılımlar için uygundur.

Bilgisayarımın RAM’i bittiğinde ne olur?

Bilgisayarınızda yeterli bellek yoksa bilgisayarınız donar, yavaşlar veya istediğiniz programı açamaz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir