Home » Diğer » Ölümlü Trafik Kazanları Sonucunda Doğan Haklar Nelerdir?
Ölümlü kazada doğan haklar, ölümlü trafik kazası, ölümlü trafik kazasında tazminat alma

Ölümlü Trafik Kazanları Sonucunda Doğan Haklar Nelerdir?

İnsan başına ne zaman ne geleceğini bilemez, hiç umulmadık zamanlarda umulmadık şeyler yaşanır. Trafik kazaları da ummadık anda gelen talihsiz olaylardır. Birçok trafik kazasında yaralanmalı ve ölümü sonuçlar meydana gelmektedir. Yaralanmalı kazalar sonucunda hastaneye kaldırılan kazazedelerin hastane masrafları sigorta şirketlerinde ödenmektedir. Peki; ölümlü bir kaza meydana gelirse ne olur?Ölümlü kazada doğan haklar, ölümlü trafik kazası, ölümlü trafik kazasında tazminat alma

Ölümle sonuçlanan trafik kazalarında ortaya bazı haklar çıkmaktadır. Ne yazık ki birçok şeyde olduğu gibi bu konuda da ülkemizde bazı üçkağıt yöntemleri devreye girmekte ve insanların hakları verilmemektedir. Normalde ölümlü trafik kazalarının sonucunda sigorta şirketlerinin kazada ölün kişinin ailesine maddi ödemede bulunması gerekmektedir. Tabii ülkemizin sigorta şirketleri bu parayı ödememek için kaza sonucunda ölen kazazedenin ailesine ulaşmamaktadır.

Ölümlü kazada tazminat hakkı nasıl doğar?

A aracı ile B aracının karıştığı bir trafik kazası senaryosu düşünelim. Bu kazada hatalı tarafın A aracı olduğunu varsayalım ve B aracındaki x kişisinin hayatını kaybettiğini düşünelim. Böyle bir senaryoda kaza meydana geldiğinde A aracının sigorta şirketi x kişisinin ailesine tazminat ödemekle yükümlüdür. Ancak bu hakkın doğabilmesi için B aracının herhangi bir şekilde kazada suçlu olmaması gerekmektedir.

Tazminat hakkının elde edilmesi için yapılması gerekenler nelerdir?

Ölümlü kaza sonucunda ölen kişinin ailesinin sigorta şirketinden alması gereken parayı almak üzere kendisi başvuruda bulunabilir. Başvuruda bulunduğunda sigorta şirketi herhangi bir şekilde tazminat ödemeyi kabul etmez ise olay hukuki sürece taşınmalıdır. Kaza davalarında yetenekli ve deneyimli bir avukata başvurulması sigorta şirketinden para alınması için en iyi yoldur. Tazminat davası açılan sigorta şirketi davanın görülmesinin ardından ortaya çıkan tazminat tutarını ilgili tarafa ödemekle yükümlü olmaktadır.

Ölümlü kazada tazminat neye göre belirlenir?

Ölümlü kaza sonucunda alınan tazminat belirlenmesinde birkaç farklı etken bulunmaktadır. Bu etkenlerin en başında sigorta poliçesinin durumu gelmektedir. Sigorta şirketinin ölümlü veya yaralanmalı bir trafik kazasında ödemeyi kabul ettiği en yüksek para tutarı poliçede yazmaktadır. Poliçe ve bazı yan etkenleri gözeten dava ilgilileri tazminat tutarını belirlemektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir