Home » sağlık » Ortodonti Tedavisi Kimler Uygulanır?
ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti Tedavisi Kimler Uygulanır?

Ortodonti; ağız, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen yapısal bozuklukların düzeltilmesi adına uygulanan bir tedavi yöntemi ve bu tedavinin yer aldığı bilim dalıdır. Öncelikle toplum tarafından sadece diş yapısında meydana gelen bozuklukların giderilmesi olarak bilinen bu kelimenin anlamı oldukça geniştir. Yani sadece dişlerde meydana gelen çarpıklık veya bozulmaların değil; çenede ve yüzün diğer bölgelerinde meydana gelen yapısal bozuklukların giderilmesi adına da önem taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında Ortodonti tedavisi de; geniş bir kitleye hitap etmektedir. Ağız, çene ve yüz yapısında meydana gelen yapısal bozuklukların düzeltilmesi adına uygulanan bu tedavi yöntemi; daha çok diş sağlığı açısından önem taşımaktadır. Ülkemizde ortodonti tedavisi için başvuranların büyük çoğunluğu; diş ve çene yapısında meydana gelen bozuklukların önlenmesi veya düzeltilmesi adına başvurmaktadır. Kişinin ağız, çene ve yüz bölgesinde meydana gelen yapısal bozuklukların mümkünse önlenmesi, değilse düzeltilmesi adına uygulanan bu tedavi yönteminde erken teşhis önemlidir. Zira özellikle yaşı küçük olan kişilerde bu tedavi yöntemi daha çok önleme veya engelleme şeklinde yapılırken; yaşı ilerlemiş olan kişilerde ise, düzeltme şeklinde vuku bulmaktadır.ortodonti tedavisi nasıl yapılır, ortodonti nedir, ortodontinin ilgi alanı

Ortodonti tedavisi için herhangi bir yaş sınırlamaması olmamakla birlikte; 8 yaşından büyük kişiler için uygun görülen bir tedavi yöntemi olmaktadır. Çene ve yüz yapısında meydana gelen bozuklukların önlenmesi veya düzeltilmesi için gerekli olan teşhis ve tedaviyi bünyesinde barındıran Ortodonti; kelime anlamı olarak çapraşıklık ve diş kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmaktadır. Ortodonti tedavisi uygulanmadan önce tanı ortaya konulmalıdır. Uzman hekim tarafından ilk muayene tanı ortaya konulur ve daha sonra yine uzman hekim tarafından verilen tarihte bu tedavi yöntemi uygulanır. Özellikle diş ve çene yapısında meydana gelen yapısal bozukluklar düzeltilmeden önce; sorunlu dişler var ise sorunları giderilir ve daha sonra tedavi uygulanır. Bu tedavinin süresi kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Yine tedavinin fiyatı da kişinin yapısal bozukluğuna ve kişinin ağız, çene veya yüz yapısına bağlı olarak değişmektedir.

Ortodonti tedavisi günümüzde birçok kişinin özellikle dişlerindeki yapısal bozuklukların giderilmesi adına başvurduğu bir tedavi yöntemi olmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir