Home » sağlık » Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri
ortodonti tedavisi, ortodonti ücretleri, ortodonti tedavisi yapımı

Ortodonti Tedavisi ve Ortodonti Ücretleri

Ortodonti tedavilerinde yanlış bilinenler

1-) Ortodonti tedavisinde ıslak hududu olmaktadır ?

Belli bir ıslak üstündeki fertlere ortodonti rehabilitasyonu uygulanamaz mevzusundaki yanlış informasyon 14 ıslak üstü kişilerde bu rehabilitasyonun olamayacağı psikolojisi insanlara aşılanmış durumdadır. Oysa ki erişkin kişilerde de ortodonti rehabilitasyonu oldukça başarıya ulaşmış bir biçimde yapılabilmektedir.ortodonti tedavisi, ortodonti ücretleri, ortodonti tedavisi yapımı

2-) Ortodonti tedavileri 12 yaşından küçüklerde yapılamaz ?

Bu bilgide sanılan tersine yanlış olan bir bilgidir. Hastad var olan bir probleminin sözgelimi alt çenesinin yana doğru kayması ya da buna benzer bir alışkanlığın olması, insanda kalıtsal bir çene probleminin olması bunlara benzer hallerde kesinlikle müdahale edilmelidir.

3-) Ortodonti tedavileri dişleri çürütür bu nedenle yapılmamalıdır ?

Ortodonti rehabilitasyonu dişleri çürütmez. Dişin çürümesine sebep olan şey insanın kendisidir. Ortodonti tedavilerinde ağız bakımı oldukça önemlidir. Ortodonti tedavilerinde dişler üstüne takılan teller mikroorganizmaların bölgede daha çok tutunmalarına sebep olmaktadır. Bu vaziyet yetersiz diş bakımı zorunda dişlerin daha süratli çürümelerine sebep olmaktadır.

4-) Yirmilik dişlerin çıkması öteki dişleri yamultur?

Bu mevzudan dolayı bizlere oldukça sual gelmektedir. Yirmilik dişlerin sürmesi illaki öteki dişlerin yamulmasına sebep olmazlar. Eğer çene bölgesinde yirmilik dişler için kafi alan var ise rastgele bir mesele yok demektir.

5-) Ortodonti rehabilitasyonu oldukça uzun devam eden ve en azca 3 sene devam eden bir rehabilitasyon yöntemidir ?

Ortodonti rehabilitasyonu insana bağlı değişen müddeti ile herşeyin doğru gittiği varsayılırsa 8 – 9 ay devam eden bir tedavidir.

Ortodonti tedavisinde yoğun sorulan sorular

Ortodonti ne anlama gelir ?

Ortodonti Latince Orthos ve Dontos köklerinden türemiş olup muntazam diş mananına gelir. Son zamanlarda dişlerin çapraşıklığını ve çene bozukluklarını halleden bilim branşının adıdır.

Ortodontist nedir ? Ortodontist kime denir ?

Ortodonti tıbbın öteki dalları dahiliye, hanım doğum, göz vs. benzeri bir uzmanlık dalıdır. Ortalama dört sene devam eden ihtisas, kuramsal ve ergonomik emekleri kapsar. Ülkemizde yalnız Diş Hekimliği Fakülteleri, Askeri Akademiler ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kimi diş hastanelerinde ortodonti ihtisası yapılabilmektedir. Dört senelik eğitimini bitiren şahıs ortodontist ünvanını alır.

Ortodonti rehabilitasyonu kimler yönünden yapılıyor ?

Ortodontik rehabilitasyon genel anlamda ortodontistler yönünden yapılmalıdır. Ancak diş hekimlerinin ortodonti yapması da yoğun rastlanan bir durumdur. Yasal şekilde diş hekimlerinin ortodontik rehabilitasyon yapmasını engellemiş olan rastgele bir yasa yoktur. Ancak mühim olan diş hekimlerinin hudutlarını iyi bilmeleridir. Diş hekimlerinin yapacağı ortodontik tedavi, ileride ortaya çıkabilecek diş çapraşıklığını önlemeye yönelik istikamette olmalıdır. Koruyucu ortodontik rehabilitasyon dediğimiz bu işlemler, yer tutucu ve hareketli aparey uygulamaları şeklinde olmalıdır.

1) Tedavi için en müsait ıslak hangisidir ?

Tedavi yaşı hastada var olan diş bozukluğuna nazaran değişir, sözgelimi parmak emme, lisan itme vs fena alışkanlıkların önlenmesinde mümkündür bulunduğu kadar erken çağda tedaviye başlanmalıdır.

Çene anomalileri de denilen ortopedik bozuklukların tedavisinde gelişme ve gelişmenin etken bulunduğu dönemlerin seçilmesi, rehabilitasyonun kısa müddette başarıya ulaşmış olmasını ve neticelerin kalıcılığını sağlayacaktır.

Şiddetli iskeletsel bozuklukların tedavisinde ortodonti ve plastik cerrahinin ekip emek vermesi gereklidir. Bu tip olguların gelişme gelişimlerini bitirmiş olmaları esastır.

2) Erişkinlerde ortodontik rehabilitasyon yapılabilir mi ?

Dişler sağlıklıysa her yaşta diş hareketi elde edilmesi mümkündür. Dolayısıyla ortodontik rehabilitasyon için bir ıslak sınırlaması söz mevzusu değildir.

3) Ortodontik rehabilitasyon averaj kaç sene sürer ?

İyi planlanmış ve doğru zamanlama ile meydana getirilen ortodontik tedavi, averaj 12-18 ay civarında sürer. Tedavi müddeti hakkında hastayı kati şekilde bilgilendirmek her zaman mümkündür olmayabilir. Çünkü vaka hücresel bir vakadır ve hücre gelişimini yüzde surat tahmin etmek mümkün değildir. Ancak uzun seneler devam eden ortodontik tedaviler (Örn.3-4 sene ve fazlası) birşeylerin doğru gitmediğinin göstergesidir. Tedaviye erken yaşta başlanmış olabilir, hasta uyumu kafi olmayabilir yada yanlış rehabilitasyon uygulaması yapılıyor olabilir.

4) Damak dudak yarıklarında ortodontik rehabilitasyon ne vakit yapılmalıdır ?

Bu tip olgularda tedaviyi iki ayrı çağa ayırıyoruz; İlk yaklaşım doğumdan derhal sonrasında meydana getirilen tedavidir. Bunda emel damak segmentlerinin yer değiştirmesinin önlenmesidir. Bu süreç doğumdan derhal sonrasında adım atar ve hastanın damak operasyonu olacağı 1.5 yaşına kadar devam eder.

İkinci rehabilitasyon devri ise hastanın sürekli dişlerinin çıkmış olduğu çağda yapılır. Bu dönemdeki hasta düzgüsel ortodontik hastadan ayrıcalıklı değildir ve benzer biçimde rehabilitasyon edilir.

5) Ortodontik cerrahi nedir ?

Özellikle şiddetli iskeletsel bozuklukların tedavisinde müracaatlan yöntemdir. Tedavi bir ekip emek vermesi şeklinde yürütülmelidir. Ekipte ortodontist, plastik cerrah, psikolog, ihtiyaç duyulan ise takma uzmanı bulunmalıdır.

Tedavi iki bölüme ayrılır ;

Öncelikle operasyon öncesi ortodontik rehabilitasyon yapılır, bu dönem 3-6 ay civarında sürer, operasyonu takiben operasyon sonrası ortodontik rehabilitasyon yapılır. Bu dönem de 3-6 ay civarında sürer. Ortodontik cerrahi olgularının gelişme gelişimlerini bitirmiş olmaları seçenek edilir, fakat kimi hususi hallerde erken cerrahi müdahale söz mevzusu olabilir.

6) Tedaviden sonrasında dişlerin ve çenelerin daha önceki hallerine dönmeleri mümkünmüdür ?

Tedavi nihayetinde dişlerde ve çenelerde daha önceki duruma dönme meyli vardır. Bu nedenle hastalara tedaviyi takiben pekiştirme rehabilitasyonu uygulanmalıdır. Pekiştirme tedavisinde var düzeltmeyi savunacak apareyler hastalara kullandırılır. Pekiştirme rehabilitasyonu averaj altı ay civarında sürer.

Uygun meydana getirilen rehabilitasyon ve kafi pekiştirme müddeti elde edilen okluzyonun kalıcı olmasını sağlar. eğer rehabilitasyon yanlış planlanmışsa pekiştirme müddetinin uzun olması dişlerin yeniden bozulmasını engellemez.

7) 20 Yaş dişleri çapraşıklığa sebep olur mu ?

Uzun seneler 20 ıslak dişlerinin, dişlerin çapraşıklığına sebep olabileceğine inanılmıştır. Ancak günümüzdeki son araştırmalar 20 ıslak dişlerinin bir çapraşıklık sebebi olmadığını açık bir biçimde göstermektedir.

8) Artan yaşla dişlerde çapraşıklık ortaya çıkar mı ?

Nasıl vücudumuzun tümünde yaşlanmaya bağlı şekilde bazı değişimler ortaya çıkıyorsa, dişlerimizde de bazı farklıkların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Dişler çiğneme kuvvetlerinin tesiri ile öne doğru kayma meyilindedirler. Bu hareketin neticesi şekilde var çapraşıklık artarken, asla çapraşıklığı olmayan olgularda sonradan da çapraşıklık ortaya çıkabilir. Özellikle alt çenenin ön bölgesi bu tip çapraşıklığa en çok rastlanan bölgedir.

9) Artan yaşla yüzümüzde ve ağız çevremizde ne tür değişimler gözlenir ?

İnsanların yaşlanmasında tesirli olan fizyolojik güç yer çekimidir. Yer çekimi tesiri ile bütün surat dokuları aşağıya doğru inme eğilimindedir. Mesela 20 yaşlarında güldürmüş olduğu vakit bütün ön dişleri tam şekilde görünen bir genç kızın 40 yaşlarında fakat yarısı gözükür. Hasta 60 yaşına ulaştığında ise gülümsediğinde hiç bir dişi gözükmez. Bu vaziyet bilhassa güzel duyu takma yapıldığında kesinlikle göz önüne alınmalıdır. Mesela 60 yaşlarında bir hanıma bütün ön dişlerin tam şekilde görüldüğü bir takma yapılması epey bir uyumsuz duracaktır.

10) Tedavi emeliyle çekim yapılmalımıdır ?

Günümüzde ortodontik tedavide eğilim daha azca çekim hayata geçirmeye yöneliktir. 15 – 20 Yıl ilkin çekimli rehabilitasyon oranı % 50-60 iken, çağımızda bu nispet %10-15 lere düşmüştür. Diş çekimi yapılırken ortodontistin en çok dikkat etmesi şart olan nokta, hastanın yüzünde çekime bağlı şekilde negatif bir değişikliğin olmamasıdır.

11) Ortodontik apareyler dişleri çürütür mü ?

Ortodontik apareylerin diş çürüğüne sebep olacak bir tesiri söz mevzusu değildir. Ancak çürük ağızda biriken yiyecek artıklarının bakteriler yönünden işlenmesi ile ortaya çıkan organik asitlerin sebep bulunduğu düşünüldüğünde ve ortodontik apareylerin bakımsız bir ağızda daha çok yiyecek artığı kalmasına sebep olacağı göz önüne alındığında, arada indirekt bir ilişki her zaman vardır. Bu nedenle ortodontistlerin ağız hijyeni muntazam olmayan hastalarda netlikle tedaviye başlamamaları ve rehabilitasyon müddetince ağız hijyeni motivasyonu yapmaları şarttır. Ayrıca belirli aralıklarla antiseptik gargaraların kullanması ve florlu diş macunlarının kullanılması önerilebilir.

12) Ortodontik rehabilitasyon esnasında dişlerin sallanması düzgüsel midir ?

Normaldir, zati sallanmayan diş devinim edemezki. Tedaviyi takiben pekiştirme rehabilitasyonu ile bu dişler iyice sabitleşeceklerdir.

13) Ortodontik rehabilitasyon diş köklerini eritir mi ?

Evet bu şekilde bir riziko vardır. Ancak doğru meydana getirilen ortodontik rehabilitasyon uygulamalarında bu riziko gözardı edilebilecek düzeydedir. Yinede hekimin rehabilitasyon müddetince vakit vakit denetim röntgenleri alarak köklerde erime olup olmadığını denetim etmesi şarttır.

14) Ağız solunumu çene bozukluklarına sebep olur mu ?

Evet büyük bir olasılıkla olur. Yalnız ağız solunumu değil, yanlış meydana getirilen her işlev çene bozukluğuna sebep olacaktır. İnsanlar normalde ağızdan değil burundan soluk almalıdırlar. eğer ağızdan soluk alınıyorsa kalıcı bazı farklıkların ağız ve etraf dokularda gözlenmesi kaçınılmazdır. eğer evladınız ağzından soluk alıyorsa kesinlikle bir K.B.B uzmanına müracaat edip bunun mümkündür olan en erken çağda önlenmesi gereklidir. Mesela 3 – 4 yaşlarında ağız solunumu rehabilitasyon edilirse çenelerde kalıcı bozukluk olmaz. 5 Yaşından sonrasında devam eden ağız solunumu olgularında kesinlikle kalıcı bozukluk beklenmelidir.

15) Ortodontik teller konuşmamı etkisinde bırakır mi?

Takılıp çıkarılan apareylerde konuşma ilk üç gün etkilenir. Üç gündelik müddet nihayetinde lisan adapte olur ve konuşma etkilenmez. Sabit apareylerde konuşmanın etkilenmesi söz mevzusu değildir.

Ortodonti ile hangi problemler rehabilitasyon edilebilmekte ?

Her türlü diş çapraşıklığı ve dişler arası aralık olma durumları

Çapraşıklık tedavisinde çekimli rehabilitasyon oranı büyük seviyede düşmüştür, bugün fakat %20 olguda çekim yapılmaktadır.

Çeneler arası anomaliler ve tedavisi

Çeneler arası bozuklukların rehabilitasyonu gelişme gelişme döneminde ortopedik apareylerle yapılabilirken erişkin çağda ortodontik cerrahi uygulamaları ile yapılabilmektedir. Ortodontik cerrahi uygulaması plastik operatör ve ortodontistin ortaklık ile gerçekleşmektedir.

Diş eti hastalıklarında ortodontik tedavi

Diş eti hastalıklarına bağlı şekilde ortaya çıkan diş konum bozuklukları periodontal tedaviyi takiben ortodontik tedaviyle düzeltilebilirler. Bu rehabilitasyon ile daha iyi güzel duyu görünüm yanında periodontal hastalığın yine gelişim göstermesi de önlenir.

Damak dudak yarıklarında ortodontik tedavi

Damak dudak yarıkları her 1000 doğumda 1 rastlanan doğumsal anomalilerdir. Tedavilerinde ortodontistin görevi operasyon öncesi ve operasyon sonrası dönem olmak suretiyle iki kısımdır.

Ameliyat öncesi dönem ortodontik tedavi

Doğumdan sonrasında en kısa müddette başlamalıdır. Burada hedef hemen hemen yer değiştirmemiş damak segmentlerinin konumunu korumaktır. Segmentler yer değiştirmişse operasyon öncesinde onlar doğru konuma getirilmelidir.

Ameliyat sonrası dönem ortodontik tedavi

Burada rehabilitasyon prensipleri kimi ufak teferruatlar haricinde düzgüsel rehabilitasyon prensipleri ile aynıdır. Amaç okluzyonu düzeltmek ve ihtiyaç duyulan ise proteze yer açmaktır.

Temporomandibular mafsal bozukluklarında ortodontik tedavi

EPİDEMİYOLOJİ

Toplumda % 40-60

Sağlıklı fertlerin %70 inde en azca bir belirti

Çocuklukta süregelen emareler ileri yaşlarda artıyor

TME rahatsızlığı için tedaviye müracaat eden kadın/erkek oranı 3/1

Yetişkin dönemdeki problemler yaşla azalıyor

Gerçekten rehabilitasyon gerektiren vaziyetler %7

TEDAVİ

Öncelikle akut belirtilerin giderilmesi önemlidir. Akut belirtilerin giderilmesini takiben teşhise geçilmesi gerekir. Teşhiste splint kullanılarak mafsal problemininin dişlerin kapanış bozukluğundan kaynaklanıp kaynaklanmadığı anlaşılır. Sebep kapanış bozukluğu ise ortodontik rehabilitasyon gereklidir.

Splint rehabilitasyonu neticesi rastgele bir düzelme gözlenmezse sebebin okluzal uyumsuzluk olmadığı düşünülür ve mevzunun ortodontisti ilgilendirmediği kanaatine varılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir