Home » Diğer » PAİNTBALL VE TARİHÇESİ
paintball tarihçesi, paintball ne zaman ortaya çıktı, paintball nedir

PAİNTBALL VE TARİHÇESİ

Son dönemlerde oldukça fazla rağbet gören outdoor sporlar keyifle yapılan spor dalları olarak görülmeye başlandı. Genel olarak bu ilginin temelinde ise, bu tarz sporların hem alternatif bir seçenek olması hem de alışılmışın dışında bir deneyim sunması ve bununla beraber hem macera hem adrenalin hem de heyecan gibi unsurları bir araya getirmesi yatmaktadır. Bu özelliklere sahip bilinen outdoor sporlar içinde en çok tercih edilenler sıralamasında ise ilk sırayı paintball almaktadır. Bu sporun çıkış noktası ve tarihçesi oldukça ilginç bir noktaya dayanmaktadır. Amerika’da bu sporun temel ekipmanı olan boya tabancaları ilk olarak orman işçilerinin kesimi yapılacak ağaçları işaretleyebilmesi maksadıyla üretilmiştir. 1970 yılının sonlarına doğru orman işçilerinin işlerini keyifli bir hale dönüştürmek ve şakalaşmak amacıyla bu işaretleyicileri birbirlerine karşı kullanmaları bu spor için ilk adım olmuştur. 1980 yıllına gelindiğinde ise artık bu oyun bir spor haline dönüşmüş ve ticari bir yapıya bürünmüştür. Bu yıllarda Splatmaster adı verilen boya tabancaları üretilerek profesyonel anlamda bir spor haline gelmiştir. Oyun oynanmaya başladığı ilk dönemlerde, çok sert müsabakalar halinde geçiyordu. Oyuncular, zorlu doğa şartları içinde hayatta kalma yeteneklerinin bütünü kullanılarak mücadele ediyorlardı. O dönemlerde oyunun ana ekipmanları ise pusula ve haritalardı. Oyucular için tek kural ise karşı takımı yok ederek galip gelebilmekti.paintball tarihçesi, paintball ne zaman ortaya çıktı, paintball nedir

GÜNÜMÜZDE PAİNTBALL

Günümüzde ise fazlasıyla gelişim gösteren bu spor oyuncular tarafından kullanılan ve boya kapsülleri atan silahlar ile oynanmaktadır. Oyuncuların zekaları ve belirledikleri stratejileri ile beraber heyecanın sınırlarının zorlandığı ve rakip takımın mağlup edilmesi için mücadele verdiği bir oyun olarak oynanan paintball İstanbul özellikle adrenalin ve macera tutkunlarının vazgeçilmezi olmuş durumda. Hemen hemen dünyanın dört bir yanında oynanan bu spor bazı ülkelerde oldukça fazla kuruluşa sahiptir. Bu kuruluşların sayısı binlerle ifade edilmektedir ve bu veri bu sporun ne denli ilgi gördüğü gerçeğini yansıtmaktadır. Hem ulusal hem de uluslararası federasyonlarla da beraber bu spor daha resmi bir hal almıştır ve ne denli popüler bir spor olduğunu da ispat etmiştir. Bu federasyonlar tarafından çeşitli turnuvalar düzenlenerek oyuncuların ve bu sporun gelişimi yönünde hamleler gerçekleştirilmektedir. Amatör anlamda da çok sayıda kişinin bu spora ilgi duyduğu bilinen bir gerçektir. Bu anlamda ülkemizde de bu sporun yapılması için çeşitli kuruluşlar hizmet vermektedir ve bu kuruluşların sayısında da özellikle son yıllarda ciddi bir artış yaşanmıştır. Hem bireysel anlamda oluşan talepler hem de gelişim sürecindeki çocukların ve iş hayatında birçok meslek grubunun ekip çalışması, liderlik gibi kavramlar üzerine gelişim sağlamakla beraber kendilerini test edebilmeleri açısından da gelen yoğun ilgi ile beraber popülerliği üst seviyelere ulaşmıştır.

NASIL OYNANIR?

İlk olarak oyun için gerekli kurallar bilinmeli ve sonrasında ise gerekli ekipmanlar temin edilmeden önce, oyun alanı üzerinde takımlar keşif yaparak strateji belirlemelidirler. Sonrasında ise kamuflaj, maske gibi malzemeler takılmalı ve gerekli güvenlik önlemleri alınarak belirlenen oyun senaryosuna göre oyun başlatılmalıdır. Bu oyun için tek düze bir oyun senaryosu yoktur ve oyun çok sayıda farklı biçimde oynanabilir. İki takım halinde ya da bireysel olarak oynanabilecek çeşitli senaryolar kullanılabilmektedir. Oyun alanında bir hakem aracılığı ile düzen sağlanır ve hakemin talimatlarına göre oyun seyrini sürdürür. Oyunda kullanılan malzemelerin güvenlik kurallarına uygun olması ve hem oyuncalara hem de doğaya zarar vermeyecek şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca oyun alanı içinde oyuncuların siper alabilecekleri ve gizlenebilecekleri varil, saman balyası gibi yardımcı malzemelerde kullanılmalıdır. Paintball fiyatları ise her bütçe için uygun olup, farklı paketler halinde oyunun seyrine ve senaryosuna göre değişiklik göstermektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir