Home » Diğer » SEO’da A,B,C Class IP Bilgisi ve Kullanımı
a class ıp, seoda class ıp kullanımı, class ıp ne demek

SEO’da A,B,C Class IP Bilgisi ve Kullanımı

İnternet siteleri birçok farklı sunucunu üzerinde barındırılmaktadır. Bu sunucuların sahip oldukları depolama alanları da kullanıcılara küçük parçalar halinde yani hosting olarak kiralanmaktadır. Nasıl ki internet sitelerini birbirinden ayıran farklı domainleri varsa hostingleri de birbirinden ayıran daha doğrusu sunucuları birbirinden ayıran IP adresleri vardır. IP adresleri A, B, C, D ve E olmak üzere toplamda 5 farklı gruba ayrılır. Her bir grup IP adresinin kendine has özellikleri vardır. Bu IP adresleri içinde yer alan A sınıfı IP’ler en değerli IP adresleridir diyebiliriz. Ancak ne yazık ki fiyatları ve bazı ek nedenlerden dolayı SEO işlemlerinde A sınıfı IP’lerdeki hostingler yerine C sınıfındaki hostingler tercih edilmektedir.a class ıp, seoda class ıp kullanımı, class ıp ne demek

IP adresleri ağ adresi ve host adresi olmak üzere iki bölümden oluşur. IP adresleri 95.173.190.240 gibi sayılardan oluşur. IP’leri oluşturan dört bölümün her birine “oktet” denir. İlk 3 oktet içinde bulunulan ağı ve son oktet ise bilgisayarın o anda aldığı adresi gösterir. A, B, C, D, E sınıfı IP’lerin böyle sınıflandırılmasının sebebi de oktetlerdir.

A Sınıfı (Class) IP’ler: ilk oktete göre sınıflandırılan A Class IP’ler 2 ile 126 değerleri arasındadır. Yani 2 ile 126 arasında bir sayı ile başlayan IP’ler A Sınıfı (Class) IP’lerdir diyebiliriz. A sınıfı IP adresleri 1.0.0.0 ile 127.0.0.0 arasındaki IP’lerdir. 27.0.0.0 bir A Class IP’dir diyebiliriz. Aşağıdaki resimde A Class IP örnekleri gösterilmiştir.

B Sınıfı (Class) IP’ler: B Sınfı IP’ler ilk iki oktete göre sınıflandırılır. Bu sınıf IP’lerin ilk okteti 129 ile 191 değerleri arasındadır. B sınıfı IP’ler 128.0.0.0 ile 195.255.0.0 aralığındadır. 128.150.110.100 bir B sınıfı IP’dir. Aşağıdaki görselde B sınıfı IP’lere örnek gösterilmiştir.

C Sınıfı (Class) IP’ler: C sınıfı IP’ler ilk üç oktetlerine göre sınıflandırılırlar. İlk oktetleri 192 ile 223 araındadır. C sınıfı IP’ler 192.0.0.0. ile 223.255.255.0 aralığında atanmaktadır. Bu IP adresi sınıfı SEO işlemleri ile ilgilenenler tarafından tercih edilmektedir. 192.245.240.10 C sınıfı IP’lere bir örnektir. Aşağıdaki görselde C sınıfı IP’lere örnekler gösterilmiştir.

SEO işlemlerinde C class IP’de yer alan hostingler kullanılarak işlemler yapılmaktadır. Bu sebeple SEO işlemleriniz ve kişisel kullanımlarınız için C Class IP’ye sahip hostingleri tercih etmeniz hem daha ekonomik hem de daha kullanışlı hostinglere sahip olmanızı sağlayacaktır. Paravan bloglar açıp bu bloglar üzerinden ana siteye link vererek link inşası yapacaksanız mutlaka her bir site için aldığınız hostinglerin farklı C Class IP’lerde olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü aynı IP adresi üzerinde yer alan sitelerin birbirlerine verdikleri linklerin değeri farklı C Class IP’lerde yer alan sitelerin verdiği linklerin değerinden düşüktür. Link inşası yapacaksınız mutlaka farklı C Class IP adreslerine sahip hostingler aldığınızdan emin olun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir