Home » Yiyecek-İçecek » Siyez Buğdayını  Yakından Tanıyın
siyez buğdayı, siyez buğdayı nedir, siyez buğdayının faydası

Siyez Buğdayını  Yakından Tanıyın

Tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan siyez buğdayı, son yıllarda yeniden popüler hale geldi. Uzun bir tarih boyunca değişmeden kalan siyez buğdayının faydaları sayılamayacak kadar çoktur. Son zamanlarda beslenme uzmanlarından sıkça duyduğumuz siyez buğdayı, siyez unu ve boynuz ekmeği, sağlıklı beslenmek isteyenler ve kilosunu kontrol edenler tarafından tercih edilmeye başlandı. Yemeğinizde ekmek kullanmakta ısrar edenlerdenseniz keçiboynuzu ekmeğini tercih etmenizi öneririz. Buğdayın atası olarak bilinen siyez, tarihin en erken ekili tahıllardan biridir. Günümüzde ağırlıklı olarak Kastamonu’da yetiştirilen Siyez buğdayı, ilk olarak ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde takdir görmüştür. Eineniya çok yönlü bir gıda ürünüdür; Fas, Fransa, Balkan ülkeleri, Almanya, İtalya, İsviçre, Yugoslavya ve İspanya gibi birçok ülkede yetiştirilmekte ve üretilmektedir. Taş değirmenlerde un haline getirilen siyez buğdayı, zor buğday çeşitlerinden biridir.siyez buğdayı, siyez buğdayı nedir, siyez buğdayının faydası

Siyez Buğdayının Sağlığa Faydaları;

Glisemik indeksi düşüktür… Erinç buğdayından elde edilen çapa unu, beyaz una göre çok düşük glisemik indekse sahiptir. Bu nedenle kan şekerinde ani yükselmelere neden olmaz ve sağlığa faydalıdır. Şeker hastalarının ve kilo vermek isteyenlerin doktorlarına danışarak rahatlıkla tüketebilecekleri besinlerden biridir. Ekmek yemekte ısrar edenlerdenseniz keçiboynuzu ekmeğini mutlaka denemelisiniz.

Zengin içerik … erinkorn buğdayında; A vitamini, B vitamini, E vitamini içerir ve lif oranı yüksektir. Erinkorn buğdayından elde edilen birçok üründe bu değerlere halen rastlanmaktadır. Folat, selenyum, magnezyum, fosfor ve demir gibi birçok mineral içeren siyez buğdayı, sağlığı korumak için gerekli besin maddeleri açısından oldukça zengindir. Keçiboynuzu unu ile yapılan yiyecekler de oldukça doyurucu ve besleyicidir.

Metabolizmayı hızlandırır… Düzenli bir sisteme göre çalışan vücudumuz belirli bir döngüye göre çalışır. Tüm bu görevleri üstlenen metabolizma hızı sağlığımız için oldukça önemlidir. Protein ve lif içeren zengin yapısı ile siyez buğdayı metabolizma hızını artırır. Erinkorn buğdayı metabolizma için etkili olduğu için kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Sindirim sistemini korur… Siyez buğdayı yüksek lif içeriği sayesinde tüketildikten sonra sindirimi çok kolay olduğu için sindirim sisteminin korunmasına destek olur. Beyaz unla yapılan ekmek için aynı şey söylenemezken, boynuzdan buğdayla yapılan ekmek aynı değildir. Şişkinlik, kabızlık, mide ağrıları gibi problemleriniz varsa keçiboynuzu ekmeği kesinlikle sizin için doğru seçenek.

Folat açısından zengin… Manda boynuzu unu yapısı, içerdiği vitamin ve mineraller ile bilinen, hatta anne sütü miktarını artıran sağlıklı bir besindir. Folik asit açısından oldukça zengin olan azgın un, hamilelikte düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Güvenle tüketilebilen siyez unu, sağlıklı kalmak isteyenlerin tercihi olmalıdır.

Kolesterol içermez… Siyez buğdayını faydalı kılan bir diğer özelliği ise kolesterol hastaları tarafından kolayca tüketilebilmesidir. Einkorn buğdayı kolesterol içermez. Bu nedenle kolesterol sorunu yaşayanlardansanız doktorunuza danıştıktan sonra beyaz ekmek yerine keçiboynuzu ekmeği yiyebilirsiniz.

Doymamış yağlar içerir… Doymamış yağ asitleri içeren besinler, sindirimi kolaylaştırmada ve kilo vermede oldukça etkilidir. Çok faydalı olduğu bilinen doymamış yağ asitleri içeren siyez buğdayı ve ondan yapılan ürünleri tüketmenizi öneririz. Ayrıca doymamış yağ içeriği nedeniyle kardiyovasküler sistemi korumak için düzenli olarak tüketilmelidir.

Koruyucu Gıdadır… Sağlıklı kalmak için radyasyona karşı koruyan ve kolon kanseri riskini en aza indiren Siyez buğdayını yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Siyez buğdayı, atalarımızın genlerinin korunduğu son derece faydalı bir üründür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir