Home » sağlık » Şizofreni ve Belirtileri Nedir?
şizofreni nedir, şizofreni belirtileri nelerdir, şizofreni tedavisi nasıldır

Şizofreni ve Belirtileri Nedir?

Şizofreni beyin kaynaklı ve kişinin hayatında ciddi sorunlara neden olan ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Şizofreni hastalığı tamamen kaybolmaz ancak düzenli bir tedavi ile kontrol altına alınabilir. Toplumdaki yaygın kanının aksine Şizofreni çift karakterli olmak ile alakalı değildir. Şizofren kişinin gerçeklik algısı sorunludur. Hastalık kişinin gerçeklik algısını bozar, hasta gerçek ile hayal arasında kaldığı psikozlar yaşar ve bazen gerçek olan ile bağları tamamen kopabilir. Böyle durumlarda son derece beklenmedik davranışlar sergilediklerinden sosyal hayat içinde ciddi sıkıntılara sebep olabilirler. Gerçek olan ile bağlarını kopardıklarında ortaya çıkan anlık karakter ve tavır değişikliklerine psikotik dilim( epizot) denilir. Tüm şizofrenler sürekli epizotlar yaşar veya hastalığın belli epizot süreleri vardır denilemez çünkü bu tamamen hastayla alakalıdır. Bazıları ömürleri boyunca sadece tek bir epizod yaşar bazıları ise daha çok yaşayabilir ve epizod yaşamadıkları süre daha normal bir hayat sürerler. Relaps ( nüksetme ) – Remisyon (duraksama ) hastalık belirtilerinin artma ve azalma döngüleridir. Şizofrenler çoğunlukla tehlikeli ve saldırgan değillerdir.şizofreni nedir, şizofreni belirtileri nelerdir, şizofreni tedavisi nasıldır

Şizofreni Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

En çok görülen şizofreni belirtileri üçe ayrılır.

  • Pozitif belirtiler: belirgin, net, kesin ayrım yapılabilecek belirtilerdir. Hastalık kendisini neredeyse direk gösterir.
  • Gerçekle bağı olmayan düşünce ve inançlar ( Delüzyon) ve gerçekte var olmayan sesler, görüntüler, tatlar hatta dokunuşlar ve iletişimler ( Halüsinasyon ) şeklinde olmak üzere iki şekilde görülebilir.
  • Negatif belirtiler: Olağan davranış ve tepki eksikliği yahut ters tepkiler şeklinde görülür.

Gülünecek yerde ağlamak, anlık davranışsal dengesizlikler ani hâl geçişleri, aşırı tepkisizlik veya aşırı durağanlık.

Dezorganize belirtiler: Hastanın düşünce, davranış ve karar mekanizmasındaki bozukluklar kendini gösterir. Bulanık düşünceler, sık tekrarlanan anlamsız hareketler, anlamsız konuşmalar gibi.

Şizofreniye Sebep Olan Etkenler Nelerdir?

Şizofreni hastası olmamak için kesin kaçınılması gerekenler listesi veya sebep olanların kesin bir sıralaması henüz yok. Ancak yine de uzmanlar bazı etkenler konusunda hem fikir. Bunlar; genetik faktörler, çevresel etkenler, beynin yapısı ve işleyişi ile ilgili sıkıntılar olarak sınıflandırılabilir.

Şizofreniye Yakalanma Riski Fazla Olan Dönemler Nelerdir?

Hastalık kendisini genellikle 20’li yaşlarda gösterir. Ancak bu rakam kadınlarda daha geç erkeklerde ise daha erken görülebilir. Çocuklarda görülme riski ise oldukça düşüktür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir