Home » Diğer » Sovyetler Birliği’nin Dağılması
sovyetler birliği dağılımı, sovyetler birliği neden dağıldı, sovyetler birliği dağılma sebepleri

Sovyetler Birliği’nin Dağılması

Sovyetler Birliği 20.yüzyılın en güçlü ülkelerinden bir tanesiydi. Girdiği 2.Dünya Savaşı’nı kazanmış, soğuk savaş olarak nitelendirilen dönemde başta Amerika ile girmiş olduğu uzay yarışlarında her zaman adından söz ettirmiş çok uluslu bir devletti. 1922 yılında kurulan bu devlet 1991 yılında resmen dağıldı. 22.403.000 km²’lik yüzölçümüyle de dünyanın en büyük devleti konumundaydı ve yaklaşık 300 milyon nüfusla da dünyada bu konuda da üçüncü sırada yer alıyordu.sovyetler birliği dağılımı, sovyetler birliği neden dağıldı, sovyetler birliği dağılma sebepleri

Bünyesinde tam 28 ülke yer alan bu birliğin başkenti Moskova iken komünizm anlayışıyla yönetiliyordu. Sovyetler oldukça güçlü bir ülkeyken yıkılma aşamasına geçmesinde birçok etkenin söz konusu olduğunu söylemek mümkündür. Bunların en önemlisi de 1980’lerde batıyla girmiş olduğu silahlanma yarışıydı. Sovyetler Birliği bu silahlanma yarışına kendisini çok kaptırmış ve batıya da bu konuda mağlup olduğu için oldukça önemli de bir hasar almıştı. Üstüne Çernobil faciasının da yaşanmasıyla birlikte Sovyetler’i oldukça zorlu günler bekliyordu. Birliğin bir arada kalması için çokça kez çaba sarf edilse de bu çabalar hiçbir zaman istenilen sonuçları doğurmadı. Sovyetler’in içinde dağılmak isteyip bağımsızlığını ilan etmek isteyen birçok devlet bulunuyordu.

Bunların yanı sıra Sovyetler Birliği özellikle 2.Dünya Savaşı ile birlikte kazanmış olduğu o askeri ve siyasi gücün de çok uzağındaydı. Bunun üzerine 1991 yılında da darbe girişimi oldu. Bu girişim başarısız olmuş gibi gözükse de aslında oldukça başarılı bir darbe girişimiydi ve halk tarafından da genel anlamda desteklendi. Bu darbe girişimi sonrası Rusya federasyonu Cumhurbaşkanı Yeltsin artık birliğin tüm siyasi ve askeri gücünün bir süre boyunca Rusya’nın elinde olacağını açıkladı. Darbeciler de tutuklandı.

Fakat Yeltsin daha sonrasında Sovyetler Birliği’nin tek partisi olan Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin feshettiğini açıkladı.  Tarihler 26 Aralık 1991’i gösterdiği vakit Sovyetler Birliği Yüksek Sovyeti’nin üst meclisi de Sovyetler’in resmen dağıldığını açıkladı. Böylece Sovyetler’in dağılmasıyla Rusya gerçeği de ortaya çıktı ve günümüzde de Rusya’nın ne kadar güçlü bir ülke olduğunu biliyoruz. Bunun yanı sıra Azerbaycan gibi Türklerin çoğunlukta olduğu ülkeler de bağımsızlıklarını kazandı.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir