Home » Diğer » Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (Teog)
teog sınavı nedir, temel eğitim sınavı nedir, temelden ortaöğretime geçiş sınavı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (Teog)

Teog sınavı birçok insanın daha çocuk yaşta hayatının ileriki evrelerinde ne gibi yerlerde olacağını küçükte olsa belirleyen sınavdır. Çocuklar bu sınava girerek ilkokuldan lise için kendilerine uygun bir okul seçerler. Bulundukları okulda da üniversite sınavına hazırlanırlar. Üniversite sınavı gibi köklü bir sınav olmasa da eğer bir çocuk Teog sınavıyla iyi bir liseyi tutturmuşsa üniversite kazanma konusundaki işlerin hemen hemen yarısını halletmiş demektir. Çünkü çocuklar iyi bir lise tutturma imkânına erişebilirlerse gerek arkadaş ortamı olsun gerekte ders hocaları olsun kötü bir liseye göre kat kat daha iyi olacaktır. Zaten üniversite sınavını kazanma konusunda öğretmenlerin ve arkadaş ortamının ne kadar büyük bir rol oynadığını içimizde bilmeyen hiç yoktur sanırım. Temel Eğitimden Ortaöğretime geçiş sınavı kimisine göre zor kimisine göre kolaydır. Bunun sebebi herkesin bu sınava farklı şekilde çalışmasıdır. Bu sınava çok çalışan öğrenciler için çok kolay ama sene boyunca ders çalışmayan, hiçbir çaba harcamayan bir öğrenci için çok zor bir sınavdır.teog sınavı nedir, temel eğitim sınavı nedir, temelden ortaöğretime geçiş sınavı

Teog Puan Hesaplama Nasıl Olur?

Teog puan hesaplama yöntemini bu linkten yapabilirsiniz. Öğrenciler birinci dönem altı ve ikinci dönem 6 olarak toplam da 12 sınava girerler. Her sınavda toplam 20 soru sorulur. Sınav notları 100 üzerinden değerlenir.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (Teog) Nelerden Oluşur?

Teog sınavında soru dağılımı 20 matematik, 20 Türkçe, 20 fen bilgisi 20 din kültürü ve 20 tanede inkılap tarihi olmak üzere toplam 100 sorudur. Her dersten belirli bir başarıya ulaşan öğrenci istediği liseye yerleşebilir. TEOG sınavını kazanmak için çok çalışmaya gerek yoktur. Az ancak verimli çalışma ile güzel bir lise kazanılabilir. Öğrencilerin bu derslerin hepsine oturup düzenli bir şekilde çalışması gerekmektedir. Çünkü Teog sınavında sayısal, sözel ve eşit ağırlık gibi bölümler olmadığından hepsinin normal bir öğrenciye kattığı puan aynıdır. Bu yüzden teker teker bütün dersleri iyice dinlemeli ve bu derslerin hepsine çalışılmalıdır. Ailelerinde bu konuda gerek çocuklarını dershaneye gerek özel hocayla konu tekrarı yaptırmaya yönelik avantajları vardır. Bu avantajların çok iyi bir şekilde değerlendirilmesi lazımdır. Çünkü bu sınav küçük bir sınav gibide gözükse üniversite kazanma arayışının belki de en önemli duraklarından biridir.

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (Teog) Zor Bir Sınav Mıdır?

Temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavı insanların dediği gibi zor bir sınav değildir. Kesinlikle birçok insan bu sınavdan az bir çalışmayla istediği liseye gidebilir. Ama ergenlik dönemine giriş evresi yeni arkadaşlıklar ve benzeri şeyler bu kolay sınavda öğrencilerin başarısız olmasını sağlıyor. Eğer bu sınavda başarılı olmak istiyorsa öğrenciler kesinlikle çok çalışma değil ama düzenli çalışmaya kendilerini alıştırmaları gerekiyor ancak bu şekilde sınavı kazanmaları mümkün olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir