Home » moda-giyim » TESETTÜR GİYİM KIYAFETLERİ NELERDİR?
Modern tesettür, Armine mağazası, Armine markası

TESETTÜR GİYİM KIYAFETLERİ NELERDİR?

İslam’ın emir olan ve kelime anlamı itibariyle örtmek, örtünmek anlamlarına gelen tesettür, kendine has bir giyim ve dolayısıyla da yine kendine has ayrı bir yaşam tarzını gerektirir. Tesettürü benimsemiş bir kimse ile benimsememiş bir kimsenin hiç şüphesiz ki tercih ettiği kıyafetler aynı olamaz, olmamalıdır.

Tesettür Kıyafetlerinde Neye Önem Verilmeli

tesettür giyim, tesettür giyim elbise, tesettür giyim kıyafet

Tesettür anlamı ve amacı itibariyle kişinin vücut hatlarını, Kuran’da bahsedilen avret yerlerini örtmesini ve belli etmemesini gerekli kılar. Peki bunu sağlayan tesettür giyim kıyafetleri nelerdir? Günümüzde tesettür kıyafetleri üreten birçok firma ve tasarımcı vardır. Bunlar tesettürlü kişilere oldukça geniş bir yelpaze sunarak tam olarak istedikleri model, renk ve bedenlere ulaşabilmelerini sağlamaktadırlar. Tesettür giyimin en yaygın olan ve en çok tercih edilen çeşitleri pardösüler ve uzun mont veya hırkalardır. Bunlar tesettürlü kişilere, vücut hatlarını kolaylıkla gizleyebilme imkânı vermektedirler.  Pardösülerin yansıra bazı köylerde bayanların günlük elbise olarak tercih ettikleri feraceler de bu uzun mont ve pardösülerle aynı işlevleri yerine getirmektedir. Uzun ve bol etekler ya da etek şeklindeki bol pantolonlar da tesettürlü bayanların tercih ettikleri kıyafetlerdendir. Ayrıca tunikler de tesettürlü bayanların tercih ettiği, kendilerini rahat ettiren başlıca kıyafetlerdendir. Tesettürün olmazsa olmazı ise başörtülerdir. İpek veya başka kumaşlardan imal edilmiş başörtüler ya da yine başörtü işlevi gören çeşitli türlerdeki renkli veya sade şallar da tesettür giyim kıyafetlerinin diğer türlerindendir.tesettür giyim elbise

Renk, model, desen, kumaş ya da başka diğer özellikler bakımından günümüzde her çeşit kıyafetin kolaylıkla bulunabildiği bir gerçektir. Fakat tartışmalı olan bir konu ise tesettür giyim elbiselerin nasıl olacağı ya da olması gerektiği hakkında din adamlarının, uzmanlarının fikir ayrılıklarıdır. Örneğin istisnasız her renginin üretildiği şallar hakkında birçok fikir ayrılığı bulunmaktadır. Bazı kimseler modernlik adına bunlarda bir sakınca görmezken bazıları ise dikkat çektikleri için ve bu nedenle de tesettürün amacına ters düştükleri için bunlara ve dikkat çeken tüm diğer tesettür giyim kıyafetlerine karşı çıkmaktadırlar. Ayrıca karşı çıkılan bir konu da uzun ama oldukça dar mont ya da pardösüler giyerek tesettürü temsil etmektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir