Home » moda-giyim » Tesettür Giyimde Önemli Olan Nedir?

Tesettür Giyimde Önemli Olan Nedir?

Tesettür Modası, ülkemizde ve dünyada Müslüman kadınlar için stilistler tarafından tasarlanan kıyafetler için kullanılan bir terimdir. Bu kıyafetler, hem kadınların şık olmasını hem de İslamiyet’e uygun koşullarda giyinmesini sağlamak amacıyla tasarlanmaktadır. Peki, tesettür kıyafetlerde önemli olan nedir? Tesettürlü bir bayanın kıyafet seçiminde nelere dikkat etmesi gerekmektedir? Tesettür giyim, bilindiği üzere aslında çok eski bir sektördür. Bu sektör son yıllarda ön plana çıkmış olsa da kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Zira tesettürlü bayanlar kendilerine özel olarak üretilen kıyafetlerin farkına vardıklarında bu sektör daha çok büyümeye başlamıştır.

Tesettür Giyimde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 tesettür kıyafetler, tesettür giyim mağzaları, tesettür giyimTesettürlü bir bayanın nasıl giyinmesi gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Yerine göre giyinmek önem arz eden bir durumdur. Yani bir bayan sırf şıklık için gereksiz bir yerde aşırıya kaçan bir kıyafet giyerse bu bayanın örtünmesinin bir anlamı kalmaz. Bunun yanı sıra tesettürün başörtüsünden ibaret olmadığını da hatırlatmakta fayda vardır. Nitekim bazen başını örtüm daracık kıyafetlerle sokağa çıkan bayanlarla karşılaşabiliyoruz. Bu da tesettür yani örtünme anlayışına terstir. Tesettür giyimde önemli olan bir başka unsur da dikkat çekmekten uzak durmaktır. Elbette her bayan şık giyinmeyi sever. Şık olduğunu duymak herkesin hoşuna gider.

Ama dikkat çekmek için fazla alımlı ve cezbedici gösteren kıyafetler giymek tesettürlü bir bayana yakışmayacak bir tutumdur. Tesettür giyim mağazalarından alışveriş yaparken kıyafetlerin niteliğine de dikkat etmek gerekmektedir. Bu durumu şu şekilde açıklamak mümkündür:

  • Tesettürlü bir bayan bir mağazadan başörtüsü alırken bu başörtüsünün kullanışlı olup olmadığına dikkat etmelidir. Çok kaygan olan başörtülerini tercih etmek doğru olmayacaktır. Ama böyle bir seçim yapılırsa da bu başörtüsü mutlaka bir boneyle kullanılmalıdır.tesettür kıyafetler, tesettür giyim mağzaları, tesettür giyim
  • Tesettür giyim mağazalarında satılan etekleri alırken de kumaş kalitesine kontrol etmek gerekmektedir. Özellikle şifon etekler tercih edilirse bu eteklerin içinde bulunan astarın nasıl bir kumaştan yapıldığı önemlidir. Zira astarın toplanmaması ve giyen kişiyi rahatsız etmemesi önem teşkil etmektedir.
  • Tesettür kıyafet alacak bir bayanın yaşına uygun kıyafetler tercih etmesi de tesettürde önemli durumlardan biridir. İleri yaşta bir bayan kendi yaşına göre gençlere daha uygun bir kıyafet alıp giyerse bu hoş karşılanmayacaktır. Aynı durum genç bayanlar için de geçerlidir. Dolayısıyla tercih edilen kıyafetin rengi, modeli de kişiye uygun olmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir