Home » sağlık » Topuk Çatlaklarına Çözüm!
topuk çatlakları, topuk çatlağı tedavisi, topuk çatlağı sebepleri

Topuk Çatlaklarına Çözüm!

Topuklarımız ayaklarımızın en fazla yere basan kısımları oldukları için esas yükün de neredeyse her zaman onların üzerine bindiği bir gerçektir. Bu ağır yük ise özellikle zorlu koşullar ile karşılaşıldığında maalesef topuklarda ağrılar, çatlaklar, fazladan nasırlar ile diğer sıkıntılarla bize geri dönmektedir. Topuk çatlakları nasıl geçeceği konusunda gerekli cevapları ise sizlere vereceğiz. Unutmayınız ki topukların düzgün görünmesi ve sağlıklı olması gerek genel sağlık için gerekse de güzel görünmek için en elzem konulardan bir tanesidir.topuk çatlakları, topuk çatlağı tedavisi, topuk çatlağı sebepleri

Topukların çatlamasını önlenmesi ile çatlakları geçirmekten daha kolay ve bu nedenle ilk olarak çatlama sebeplerine de bir göz atmak gerekir. Kuru ciltlilerde topukların çok kuru olması sebebiyle yaşanan çatlamalar, devamlı ayakta durma, yetersiz beslenme, mantar ve diğer deri hastalıkları, yaşlanma, fazla kilolar, topukları temiz tutmamak, yanlış ayakkabı seçimi, yetersiz su tüketimi sebep olabilir. Çıplak ayakla çok uzun süre toprakta kalmak, çok sıcak ya da soğuk zemin üstünde iş yapmak gibi etkenler maalesef topukların kolayca çatlamasına ve bozulmalarına neden olmaktadır. Bunu önleyebilmek için ise topuklarımızı en rahat ettirecek ayakkabıları giyinilmeli ve düzenli olarak onları nemlendirmeli, beslenmemize dikkat etmelisiniz. Çıplak ayak dolaştığımız yerlere dikkat etmelisiniz. Bahsettiğimiz yukarıdaki sebepleri ortadan kaldırdığınızda topuklarınızın çatlamasına da engel olmanız mümkün olmaktadır.

Hali hazırda çatlakları bulunanlar ise bunu ortadan kaldırabilmek için ilk olarak topuk çatlağı giderici kremlerden faydalanmalılar ve özellikle bununla birlikte düzenli olarak onları nemlendirmeyi unutmamasınız. Her ne kadar bir çok bitkisel karışım çeşitli kaynaklarda çatlaklara çözüm olarak sunulsa da, eczanelerdeki bu iş için hazırlanmış olan özel nemlendiricili kremler ve her zaman için en iyi çözümleri sunmaya devam edilmektedir. Yaz aylarında ise çatlakların çoğalmasının en temel sebebi ile sürekli olarak açık ayakkabılar giymek ve çok fazla kumsalda bulunuluyor. Zira açık topuklu ayakkabılar maalesef topuktaki yağların kenarlara doğru ilerlemesine neden olmakta ve zemin kısmının yağsız kalması ise o bölgenin çok daha fazla baskı altında kalmasının sebepleri arasında yerini alıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir