Home » anne-çocuk » Tüp Bebek Olasılığını Azaltan Durumlar
tüp bebek, tüp bebek sorunları, tüp bebek işlemini zorlaştıran durumlar

Tüp Bebek Olasılığını Azaltan Durumlar

Çikolata kistleri, enfeksiyonlar ve önceki ameliyatlar tüplerde yapışıklıklara neden olabilir.

En sık görülen tüp problemlerinden biri, rahmin alt gövdeye, özellikle de obstetrik ile ilişkili pelvise uzanan katmanları olan endometriozis (çikolata kisti) ‘dir. Bu çoğalan rahim içi dokular, bulundukları her adet döngüsü sırasında kanarlar ve kanadıkları yerde yapışıklıklar oluştururlar. Bu nedenle tüp tıkanıklığının en önemli nedenlerinden biri tüp problemlerine neden olan endometriozistir. İkincisi, tekrarlayan enfeksiyonlar tüp problemlerine neden olur. Enfeksiyonlar vajinadan uterusa ve uterustan tüplere yayılarak tüplerde tıkanmalara neden olabilir. Üçüncü neden, önceki operasyonlardır. Başka bir deyişle, herhangi bir karın ameliyatı tüplerin kaynaşmasına neden olabilir. Sonuç olarak, kendiliğinden gebelik elde etmek zor olabilir.tüp bebek, tüp bebek sorunları, tüp bebek işlemini zorlaştıran durumlar

Tüplerde sıvı birikmesi tüp bebek olasılığını azaltır

Tüplerde sıvı birikmesi önemli bir sorundur. Tüpler rahme bağlanır. Tüplerde ciddi bir tıkanma veya ileri bir enfeksiyon olduğunda, tüplerde sıvı birikmesine neden olabilir. Tüp bebek tedavisinde tüp tıkanmasının önemi ile de ilgilidir. Tüpler tıkandığında, tüplerde sıvı birikir ve bu sıvı içerisindeki toksinler nedeniyle hem fiziksel hem de kimyasal olarak rahme akar, embriyolarımız embriyolarımızın rahme yapışmasını engelleyebilir. Yani “hidrosalpinks” dediğimiz şey, tüplerde sıvı birikimi olmadığında, sadece tüplerde tıkanma olduğunda, tüp aracılığıyla çocuk için herhangi bir engel kalmaz. Evet, tek başına gebeliği engeller ancak tüp bebek ile başarı şansını düşürmez. Ancak bu tıkanma nedeniyle tüplerde sıvı birikmesi durumunda tüp bebek olasılığı azalır.

Sorunlu tüpler çıkartılarak embriyoların yapışma şansı artırılabilir.

Uterin film veya ultrason ile bir veya iki tüpte “hidrosalpinks” adı verilen sıvı dolma problemi oluşursa bu tüpler tüp bebek tedavisine başlamadan önce laparoskopik yani endoskopik olarak çıkarılmalıdır. Sorunlu tüpü silmek istiyoruz, eğer ikisi de sorunluysa, ikisini de siliyoruz. Diğer bir deyişle, IVF ile başarı şansımızı azaltacak bir faktörü ortadan kaldırmak istiyoruz. Bazen hastanın önceki ameliyatlarına, enfeksiyonlarına ve endometriozise bağlı olarak çok fazla yapışıklıklar olabilir ve bu tüplerin çıkarılması hastadaki diğer organlara zarar verebilir. Bu durumda, sıvı birikintisini de rahimden ayırmamız gerekir. Bu bağlantıyı kessek bile in vitro fertilizasyon şansımızı artırabiliriz. Bu şekilde, sıvının bu tüplerden rahme akışını durdurur ve embriyolarımızın hayatta kalma olasılığını artırırız.

Teşhis rahim filmi ile yapılır.

Bir tüp problemi ortaya çıktığında genellikle rahim filmi ile tanı konur. Ultrason yardımıyla ciddi bir tüp problemini teşhis edebiliriz, ancak bu gerçekten hidrosalpinksin geç aşamalarında yapılabilir. Daha hafif formlarda tüplerin basit tıkanıklığını veya hafif genişlemesini teşhis etmenin yolu bir uterus filmi kullanmaktır. Böyle bir uterin smear şüphesi varsa laparoskopi ile kontrol edip laparoskopi sırasında gerekli tedaviyi gerçekleştiriyoruz.

Hastalar genellikle kasık ağrısı, akıntı ve adet görmeden akıntı gibi şikayetlerle doktora başvurur. Ya da herhangi bir şikayet olmasa bile tüp bebek birkaç kez denendiğinde ve güzel embriyolar rahme transfer edildiğinde ve başarı sağlanamadığında test tüplerinde sessiz bir sorun olup olmadığına bakarız.

Enfeksiyon ve önceki işlemler tüplere zarar verebilir.

Bir enfeksiyon varsa bu enfeksiyonların erken tedavisi çok önemlidir. Bir hasta sık sık enfeksiyon geçirdiğinde, nedeni araştırılmalıdır. Sık enfeksiyon nedeniyle veya herhangi bir nedenle ameliyat yapıldığında hortum sorunlarının ortaya çıkabileceğini unutmayın. Karın bölgesine zarar verebilecek bir trafik kazasında tüpün hasar görebileceği takdir edilmelidir. Başka bir deyişle, enfeksiyon riskini artırabilecek veya vücutta yapışma riskini artırabilecek herhangi bir durum, tüpler için bir risk faktörü olabilir.

Endometriozisin genetik bir yatkınlığa sahip olduğu düşünülse de kesin nedeni net değildir. Sağlıklı beslenmek, vücudu enfeksiyondan korumaya çalışmak, ilişkide prezervatif kullanmak tamamen tüpleri korumakla ilgilidir.

Tüp sorunu varsa aşılama tercih edilmez.

Tüp sorunu olduğunda aşılama tercih edilmez. Özellikle her iki tüpte de sorun varsa aşı yapılmasını önermiyoruz. Bir tüpte tıkanma varsa aşı yapılabilir. Ancak bu yine de şansı azaltan bir faktördür. Bu hastalar için genellikle tüp bebek tedavisini tercih ediyoruz. Tüp bebek tedavisi öncesi tüplerde sorun varsa ameliyatla bu sorunun giderilmesi gerekir. Bir sonraki yöntem sperm ve yumurtaları birleştirmektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir