Home » sağlık » UYKU BOZUKLUĞU İLE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ
uyku bozukluğunu düzenleme, uyku bozukluğu sorunu ve çözümü, uyku bozukluğu tedavisi

UYKU BOZUKLUĞU İLE ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

Bedensel ve ya ruhsal sağlığın iyi olması için günde belirli saatlerde uykuda olmamız gerekmektedir. Hücrelerin yenilenmesi genel olarak gece saatlerinde gerçekleştiği için 23:00 den sonra yatakta olmamız ve uykuya dalmış olmamız önemli bir konudur. Bu konu hakkında yapılmış olan araştırmaların neticesinde 100’e yakın uyku hastalıklarının olduğu gözlenmiştir. Uyku bozukluğu ve çözümleri için doktorunuza başvurmalı ve ya evde yapacağınız yöntemlerle problemi ortadan kaldırınız.uyku bozukluğunu düzenleme, uyku bozukluğu sorunu ve çözümü, uyku bozukluğu tedavisi

ÇOCUKLARDA UYKU BOZUKLUĞUNUN OLMASI

Çocuklar özelliklede bir şeyleri kavrama yaşına geldiğinde uyku bozukluğu yaşanır. Uykuda korkulu rüyalar görme, geç yatma, ağlayarak ve ya sıçrayarak uyanma çocuğunuzun uykuyla savaşmasına neden olabiliyor. Her yaş grubunda uyku düzeni değişir, 1 yaşına kadar gündüz ile gece bölük bölük uyku söz konusu olmaktadır. Çocuklar uykuda kâbuslar gördüğünde ailenin yanında yatıyor. Bu hareket çocuğun bağımsızlığı ve kendine güvenmesi açısından doğru bir davranış değildir. Ne olursan olsun ebeveynler bebeğin yatağında bir süre beklemeli ve çocuk uyuduğunda yanından ayrılmalılar. Çocuklarda uyku problemi psikolojikse ve uzun sürerse bir pedagogdan yardım alınması gerekir.

KALİTELİ BİR UYKUYU NASIL ANLAYABİLİRİZ?

Eğer çok kaliteli bir uyku yaşamışsanız uyanınca oldukça dinç kalkarsınız. Dinlenmiş zihin olur. Burunda tıkanıklık hissi olur ve halsizlik söz ortaya çıkar. Uykuda görülen rüyanın etkisi altında kalınır ve huzursuz bir ruh hali mevcuttur. REM uykusunda rüyalar görülür ve ruhun dinlenme evresidir ve derin uyku denilen evrede de fiziksel arınma gerçekleşiyor. Kaliteli uykuda ise her kadar süre uyursanız uyuyun kendinizi yenilenmiş hissi olur. Algılarınız açık ve yeni bilgi almaya adapte olmaya hazır olursunuz. Uyandıktan sonra derin birkaç nefes almanız ve ya gerinmeniz enerjinizi harekete geçirmeye yardımcı olur.

UYKU APNESİ UYKU KALİTESİNİ DÜŞÜRMEKTEDİR!

Uyku esnasında uyku apnesi denilen rahatsızlık ortaya çıkabilir kişiyi ve yanında yatanı çok rahatsız edecektir. Uykuya geçildiğinde bir süreliğine nefes durabilir ve nefes ağızdan çok kısıtlı şekilde alınmaktadır. Bu durumda uyku bölünecektir ve ya vücuda gerekli oksijen alınmadığı için kan yeterli şekilde işlev göremez boyuta ulaşır. Ani uyanma kalp ile damar sisteminin uyarılmasına neden olur ve vücut dengesi bozulmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir