Home » Diğer » Visa ve MasterCard Arasındaki Farklar Nelerdir?
visa kart nedir, mastercard nedir, visa ile mastercard farkları

Visa ve MasterCard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde artık hayatımızın her alanında kredi kartları kullanmaktayız. Öyle ki en az 1 kredi kartı olmayan kişi yok durumundadır. Kartların üzerinde Visa ya da MasterCard logosu yer almaktadır. Peki nedir bu logolar? Visa ve MasterCard neyi ifade etmektedir? Kullanıcılarına ne gibi ayrıcalıklar sunmaktadır?

Kredi kartlarının üzerinde yer alan bu logolar dünyanın en büyük kuruluşlarının ikisine aittir. Amaçları ise nakit para akışlarını kredi kartları üzerinden gerçekleşmesini sağlamaktır. Bunları sağlarken de belirli bir oranda komisyon almaktadırlar. Bu komisyonu ise bizden değil, ilgili bankalardan talep etmektedirler. Dünyanın neredeyse her yerindeki bankalar bu işlemler için ya Visa’yı ya da MasterCard’ı tercih etmektedir. Peki bu kartlar arasındaki farklar nelerdir?visa kart nedir, mastercard nedir, visa ile mastercard farkları

İki kart arasında çok belirgin farklar olmasa da işin ilgilileri için bazı dikkat çekici farklarının olduğu gerçektir. Kullanım yaygınlığına bakıldığında net bir cevap vermek zordur çünkü her iki kart da oldukça çok kullanılmaktadır. Visa 36 ülkede ödeme kabul eden bir şirkettir. Merkezi ise İngiltere’dir. 4 bini aşkın Avrupa bankası Visa ile anlaşmalıdır. Bu bankaların alt yapı sistemlerinde Visa geçerlidir. Visa kart sahipleri, kartlarını kredi kartı olarak kullanabilmesinin yanı sıra banka kartı olarak yani ön ödemeli bir şekilde de kullanabilmektedir. Bu hesabınızda para olduğu taktirde kredi kartınızı banka kartı olarak da kullanabilmeyi ifade etmektedir.

MasterCard ise Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir şirkettir. Çipli ödeme sistemi ile adından oldukça söz ettirmiştir. Bankaların ve tüketicilerin kredi ve banka kartları ile ödeme altyapılarını oluşturan en büyük finans kuruluşları arasında gelmektedir. Platinum Mastercard ve World Elite MasterCard sahipleri birçok ayrıcalığa da sahip olmaktadır. Bu ayrıcalıkların başında ise seyahat avantajları gelmektedir. 2 kart arasındaki farklardan belirgin şekilde söz etmek mümkün değildir. Çünkü Visa’nın kullanıldığı yerde Mastercard, MasterCard’ın kullanıldığı yerde de Visa kullanılabilmektedir. Her ATM’de, her iş yerinde bu 2 kart da mutlaka geçerli olacaktır. Alt yapı sistemleri birbirine oldukça benzetir ve kredi kartı alt yapı sistemlerinin yüzde 70’lik kısmını bu 2 dev şirket oluşturmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir