Home » telefon-bilgisayar » Whatsapp Karşılıklı Şifreleme
whatsapp şifreleme, whatsapp karşılıklı şifreleme, whatsapp şifreleme teknolojisi

Whatsapp Karşılıklı Şifreleme

Günümüzde mesajlaşmayı bitirip kendi alanındaki yazışmalar ile adeta çığır açan whatsapp gün geçdikçe kendini yenileyerek kullanıcısına yeni olanaklar sunmaktadır..Sadece Türkiye değil, Dünyada herkesin severek kullandığı whatsapp  neredeyse her gün bir güncelleme ile karşımıza çıkıyor. Özellikle son zamanlarda yaşanan güvenlik sıkıntıları Whatsapptarafındanda ele alınıp uygun çözüm yoluna gitmişlerdir Böylece  yaptığı güncelleme ile kişiler arasındaki yazışmalar, fotoğraflar, videolar, sesli mesajlar belgeler ve aramaları. şifreleyerek, başkası tarafından bu iletişimin görülmesi engellemektedir.whatsapp şifreleme, whatsapp karşılıklı şifreleme, whatsapp şifreleme teknolojisi

Bu özellik sayesinde kişiler arasındaki mesajlaşmalar artık,  devlet kurumları, hacker’lar veya telekom şirketleri tarafından görülemeyecektir. Whatsapp’ın  uçtan uca şifreleme özelliği ile yazışmalarınız bir kilit vasıtasıyla güvene alınmıştır. Bu kilit  siz ve karşınızdaki kişi tarafından bilinmekte olup, yalnızca sizin kullanımız içindir. Bir örnek verirsek eğer siz arkadaşınıza ‘’Selin yarın buluşalım mı?’’ diye yazdığınızda, eğer başkası okumak isterse şu şekilde “&85/+ *0t)45*_” gözükür. Bu düğümü çözmek yalnızca siz ve arkadaşınızın elindedir. Whatsapp şifreleme ile sizlerde gizlilğinizi rahatlıkla koruyun. Nasıl sorusunun cevabı için aşağıdaki yöntemi uygulayın.

Sizde arkadaşınız ile whatsapp karşılıklı şifrelemeyi kullanmak istiyorsanız; karşılıklı olarak iki cihazında Whatsapp’ın son sürümünü kullanıyor olması gerekir. Bu özelliği aktifleştirdikten sonra aşağıdaki adımları takip edin.

Arkadaşınızın Whatsappprofiline girerek, profili görüntüleyin

Ardından seçenekler arasından ‘şifreleme’ ye tıklayın.

Bu aşamadan sonra ekrana QR kodlu bir kısım gelecek.

Kodu tara deyip, arkadaşınızın telefon ekranında çıkan QR kodunu okutun.

Bu uygulamanın hepsini arkadaşınızın telefonundan kendi profilinize yaparak, artık birbirinizi karşılıklı şifrelenmiş oldunuz.

Whatsapp şifreleme nedir sorusunun  cevabı olarak karşılıklı iki telefonun sadece bilgilerinin birbirlerine açık olması olarak tanımlanabilir. Whatsapp’ınuçdanuca  şifreleme özelliği Android, iOS ve Windows Phone kullanıcıları arasında geçerli olup son sürümü ile desteklenmektedir. Ayrıca whatsapp yalnızca mesajlaşmaya değil, tüm bilgi aktarımını ve konuşmalarınızı  karşılıklı şifrelemektedir. Bu şifreyi whatsapp’ da dahil olmak üzere hiç kimse göremez ve erişim sağlayamaz.  Whatsapp’ın bu kadar geniş kitlelere yayılarak kullanılma sebepleri arasına, gizliliğe göstermiş olduğu duyarlılık ve önem sebep olmaktadır.  Uçtan uca şifreleme tekniği ile artık herkes sevdikleri ile  güvenle ve rahat iletişim kurmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir