Home » sağlık » Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?
yürüş yapmanın faydaları, yürüyüş yapma, yürüş yapmanın sağlığa etkileri

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Defalarca yapılan birçok çalışma yürüyüş gibi basit bir Eksersizin çok faydalı olduğunu göstermiştir.

Günde yapılacak yarım saatlik hızlı bir yürüyüşün kilo kaybetme veya kilo muhafaza etme ve kalp sektesi ve kemik erimesi ve bazı kanserler ( meme ve kolon kanseri gibi ) de dahil bir çok kronik ( müzmin ) hastalıkların azalmasına yardım edeceği artık belli olmuştur. Yürümek kemiklerinizi kuvvetledirir.

1994 ‘ de Kanada ‘ da yapılan uluslararası konferansda eğer her gün 2 kilometre yürünürse bunun kalp sektesi tehlikesini yarıya indireceği bildirilmiştir.yürüş yapmanın faydaları, yürüyüş yapma, yürüş yapmanın sağlığa etkileri

Yürümek zaten vücudun normal bir haraketidir öğrenilecek bir şey yoktur. Yürümek için pahalı giyecek ve aletlere luzum yoktur yalnız ayakkabıların rahat olması icab eder. Şişman bir insan bile once yavaş başlayarak zamanla hızlı bir yürüyüşe geçebilir. Yürüyüş günün hemen her saatinde yapılabilir sabah erken veya akşam vakti olabilir. Erken sabah yürüyüşünde Hatice Nineyi görüp ” nine nasılsın bu gün ” deseniz veya akşam bir dostunuzu görüp hal hatır sorarsanız fena olur mu ? ! Eşiniz ile yürüyorsanız ail eve çocukların sorularını konuşmakta, arkadaşınız ile yürüyorsanız günün olaylarını tartışmakta fayda vardır.

Kilo kaybetme üzerine uzmanlık yapmış uzmanlar; kilo vermek için yalnız perhiz yapmanın yetmediğini söylerler. Eksersiz de luzumsuzdur. Her gün 45 dakika ile 1 saat arası hızlı mesela bir otobüse yetişecekmiş gibi süratli bir yürüyüş yaparsanız fazla diyet yapmanıza ihtiyaç bile kalmayabilir. Şişmanlığı önlerseniz şeker hastalığı riskini de azaltmış olursunuz.

Bir saatlik hızlı yürüyüş 500 kalori yakar . Bir haftada her gün yürümek suretiyle 3500 kalori yakarsınız, bu da yarım kiloya yakın bir zayıflamalıdır. Böyle bir eksersiz yürüyüşü eklemlere ve kemiklere zarar verebilecek koşmayı da luzumsuz kılar.

Yürümenin diğer bir faydası da, çoğumuz biliriz, yürürken ve sonra dimağımızda bir dinlenme, bir hoşluk vardır, sıkıntımız veya bir stresimiz olmuş ise rahatlık hissedersiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir